Czas na hiszpański

Blog szkoły językowej LenguaTime

Wpis

piątek, 02 września 2011

Wspaniała barcelońska kamienica zaprojektowana przez mistrza

Casa Mila- ten dom zwany „La Pedrera”, czyli Kamieniołom, to największe osiągniecie Gaudiego w dziedzinie architektury świeckiej i jego ostatnia praca przed poświęceniem się budowie Sagrada Familia.

 Wzniesiony w latach 1906-1910, zrywał z obowiązującymi zasadami konstrukcji, za co był krytykowany przez barcelońskich intelektualistów. Gaudi zaprojektował narożny ośmiokondygnacyjny dom mieszkalny wokół dwóch dziedzińców. W podziemiu umieścił pierwszy w mieście podziemny garaż. Zawiłe wzory żelaznych balkonów wyglądają jak wodorosty na tle białych, przypominających fale elewacji. Fasady przypominają wzburzone morze. Wygląda ciężko i monumentalnie choć wzniesiona jest z cienkich wapiennych płyt. Balkony zdobią kute z żelaza balustrady przybierające kształt dzikich chaszczy. Ozdobą fasady głównej są również specjalnie rozmieszczone ptaki, które maja sprawiać wrażenie szykujących się do odlotu. W budynku nie ma ani jednego kąta prostego. Na dachu architekt stworzył kominy przypominające kształtem dym. Godne uwagi są też liczne mozaiki i stolarka. Apartament państwa Mila znajdował się na pierwszym piętrze. Casa Milà nie została skończona z powodów zatargów z inwestorem. Pomimo to uważa się powszechnie ją za najpełniejsze dzieło Gaudíego, w którym zastosował w pełni owoce swego doświadczenia.

 

 

 Dzisiaj na ostatnim piętrze jest Muzeum Gaudiego. Biuro na parterze organizuje zwiedzanie niezwykłego dachu,  najeżonego rzeźbiarsko ukształtowanymi kanałami wentylacyjnymi i kominami, do których przylgnęła nazwa espantabruixes wiedźmy. Zwiedzanie obejmuje także poddasze, potężną przestrzeń uformowaną przez 270 parabolicznych łuków z cegły, imponujący taras oraz apartament, udekorowany i urządzony w duchu epoki. Ekspozycja wystawiona na poddaszu doskonale ilustruje zasięg i geniusz dzieła Gaudiego.

Szkoła językowa LenguaTime zachęca do zwiedzenia tego wspaniałego dzieła Gaudiego, które wywiera niesamowite wrażenie na wszystkich turystach!

 Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
lenguat
Czas publikacji:
piątek, 02 września 2011 11:51

Polecane wpisy